Predstavljanje monografije „Dragoj Gospi“: Tradicija maritimnog hodočašća u Rogoznici
Dana 28. studenog 2024. godine, u Domu kulture u Rogoznici s početkom u 17 sati, održat će se svečano predstavljanje monografije posvećene višestoljetnoj tradiciji hodočašća Gospi od Kapelice. Ovaj događaj, koji je rezultat opsežnog istraživanja i suradnje brojnih institucija, pružit će jedinstveni uvid u povijest i značaj ovog maritimnog hodočašća.
Program događanja
Svečano otvaranje nakon uvodnog obraćanja i najave programa započinje predavanjem dr. sc. Marija Katića, izvanrednog profesora s Odjela za etnologiju i antropologiju Sveučilišta u Zadru. Dr. Katić, stručnjak za povijesnu antropologiju i kulturnu baštinu, govorit će o značaju maritimnih hodočašća, ne samo za Rogoznicu, već i širu kontekstualizaciju jadranske pomorske baštine.
Maritimna hodočašća na Jadranu
Dr. sc. Katić će u svom predavanju naglasiti kako su maritimna hodočašća duboko ukorijenjena u pomorskim tradicijama lokalnih zajednica, a riječ je o religijskim ritualima u kojima sudionici brodicama ili barkama dolaze do svetih objekata, najčešće crkava ili kapelica. Ovi rituali nisu samo duhovna praksa, već i važan društveni događaj koji okuplja zajednicu, čuvajući tradiciju i identitet tog područja.
Izložba posvećena pomorskoj religijskoj tradiciji
Uz predstavljanje monografije, bit će otvorena i izložba pod nazivom „Jadranska maritimna hodočašća“ koja je rezultat zajedničkog projekta Odjela za etnologiju i antropologiju Sveučilišta u Zadru, Muzeja Grada Šibenika i Muzeja Betinske drvene brodogradnje, uz podršku Turističke zajednice Šibensko-kninske županije, Turističke zajednice Rogoznica i Nacionalnog parka Kornati. Posjetitelji izložbe imaju priliku vidjeti specifične lokalitete povezane s ovom tradicijom, kao što su crkva Male Gospe u Piškeri i Gospe od Tarca na Kornatu. Izložbu su pripremili i kustoski obradili Mario Katić sa Sveučilišta u Zadru, Kate Šikić Čubrić iz Muzeja betinske drvene brodogradnje i Marija Krnčević Rak iz Muzeja Grada Šibenika.
O monografiji
Opsežno istraživanje Marije Krnčević Rak, više kustosice Etnografskog odjela Muzeja Grada Šibenika, nastalo je za potrebe prijave maritimnog hodočašća Gospi od Rogoznice kao nematerijalnog kulturnog dobra. U procesu prikupljanja dokumentacije i arhiviranja kazivanja, autorica je imala veliku pomoć Župe Uznesenja Blažene Djevice Marije.
Prikupljenu dokumentaciju, koja uključuje bogatu povijest i kazivanja vezana uz ovu pobožnost, Marija Krnčević Rak je predala našem timu, koja je tada cijeli materijal obradila i na inicijativu Turističke zajednice Rogoznica pretvorila u monografiju. Kao produkcijski tim, pružili smo stručnu podršku u istraživanju i interpretaciji povijesnih podataka, kao i kompletnu grafičku pripremu izdanja za tisak.
Predstavljanje monografije bit će otvoreno za javnost, a svi zainteresirani su pozvani da budu dio ovog svečanog događaja koji slavi bogatu povijest i tradiciju općine Rogoznica.